2022. november 8., kedd

Dr. Bálint Attila: Ügyvéd és informatika


Dr. Bálint Attila villamosmérnök, jogász. Ezzel a kombinációval ő a fehér holló a szakmában, aki ügyvédként az informatikával nem csak kényszerből vagy kedvtelésből foglalkozik, hanem ez irányú végzettsége és tapasztalata is van. Attila ügyvédként tudja, hogy a kollégáknak milyen napi, informatikai kérdésekkel kell megbirkóznia, de mivel az ügyvédek adaptációs képessége kiemelkedő, ez nem lesz akadály. De minden onnan indul, hogy azonosítsuk a kérdéseket és problémákat. Ebben a cikkben összeszedte a leggyakoribb informatikai területeket, amivel az ügyvédek találkoznak.


------------------------------------------------------------------------------------

Dr. Bálint Attila: Ügyvéd és informatika


„A számítógép segít megoldani azokat a problémákat amelyek nem lennének, ha nem lenne számítógép.”

 

Az informatika körbevesz, gyakorlatilag minden tevékenységünk, a mindennapi életünk része. De mit is jelent? Mi a célja? Ügyvéd és számítógép kapcsolatai?

Jelentése nehezen megfogalmazható röviden. A számítástechnika részét képezi és az információk számítógépes rögzítésével, kezelésével, feldolgozásával, rendszerezésével, továbbításával foglalkozó tudományág. Céljai tekintetében nincs teljeskörű egyetértés, azonban legfőbb céljának a kiszolgáló, segítő feladatok tekinthetőek. Az ügyvédi tevékenység esetében gyakorlatilag kiszolgáló, segítő feladatot lát el.

Hogyan működik? Természetesen úgy ahogyan működtetjük.

Az ügyvédi tevékenység körében én három különböző vetületet látok az informatika szempontjából (ez persze önkényes felosztás, más szempontok alapján más eredményre juthatunk), nevezetesen:

  • az ügyviteli feladatok ellátásához kapcsolódó informatikai kérdések
  • az adatvédelemhez kapcsolódó informatikai feladatok
  • polgári és büntető ügyekhez kapcsolódó informatikai feladatok és kérdések

Természetesen a felsorolt vetületek között jelentős átfedések lehetnek, ha csak pl. az ügyvédi felelősséget vesszük alapul.

Az ügyviteli feladatok a könyveléstől az okiratszerkesztésen és az adattároláson át a levelező rendszerek használatáig terjednek. E tevékenységre hajlamosak vagyunk kevésbé kardinális kérdésnek tekinteni, azonban pl. a pénzügyi rendszerünk adattartalma szinte kizárólag informatikai rendszeren található meg, vagy éppen a levelező rendszerünk biztonságára nem annyira figyelünk. Ugyanebbe a csoportba sorolhatjuk a dokumentumaink tárolását, amely feladatot a saját számítógép mellett valamilyen saját szerveren, vagy akár felhőszolgáltató igénybevételével végezzük. Fontosnak tartom kiemelni, hogy bármelyik megoldás alkalmazása esetében a felelősségünk ugyanaz marad. Adataink védelme, vagy az ügyvédi titok megőrzése érdekében részletesen fel kell mérni a kockázatokat és a kockázatok csökkentése érdekében a megfelelő intézkedéseket kell bevezetni. A saját rendszer alkalmazása esetében nekünk kell gondoskodni a védelmi intézkedések működéséről, külső szolgáltató, pl. felhőszolgáltató alkalmazása esetében a vele kötött szerződésben szükséges rendezni a felelősségi köröket. Ne felejtsük el, hogy a külső szolgáltató tevékenységéért teljes felelősséggel tartozunk! A levelező rendszerek körében érdemes megbízható szolgáltatót igénybe venni, ugyanis a levelező szolgáltatások egy részénél az adataink biztonsága, legalább is megkérdőjelezhető.

Ugyanebbe a körbe tartoznak, a teljesség igénye nélkül az elektronikus aláírás, cégeljáráshoz kapcsolódó feladatok, valamint a hatóságokkal, bíróságokkal történő elektronikus kapcsolattartás.  Egyre több és egyre bonyolultabb rendszereket használunk és, lássuk be, ez sokunk számára kihívást jelent. Szerencsés lenne, ha az ügyvédek egységesen magas szintű ismeretekkel rendelkeznének az egyes rendszerekről, valamint egyenszilárdságú rendszereket használnának. A mostani helyzet kamarai segítséggel javítható, az újonnan alakuló Informatikai bizottság és az Oktatási bizottság közös feladata lesz a kollégákat oktatási anyagokkal és u.n. install kit-ekkel ellátni, biztosítva mindenki számára az egyenlő esélyt és lehetőséget. 

Különleges kezelési mód tartozik a személyes adatok terén a manapság nagyon divatos adatvédelmi, vagy GDPR esetében. Ezek esetében nem elegendő csak a védelmi intézkedések bevezetése, szükséges a megfelelő tájékoztatás és az esetleges incidensek kezelési módjának megfelelő folyamatok és tevékenységek bevezetése is. Ez a kérdés talán nem is igazán informatikai, inkább működés szabályozási feladat és leginkább az adatvédelemmel foglalkozó kollégák hatáskörébe tartozik.

Az ügyekhez (akár polgári, akár büntető) tartozó kérdések egyre gyakrabban fordulnak elő! Ki ne hallott volna már olyan megkeresésről, hogy feltörték a számítógépemet, vagy valamilyen fiókomat? Vagy éppen egy társaságnál eltűntek, vagy sérültek az adatok. Az ilyen ügyekben, jogi segítséget az ügyvéd csak megfelelő informatikai ismeretek birtokában tud nyújtani. Hovatovább annak eldöntése, hogy az ügy maga pusztán polgári jogi, vagy esetleg büntetőjogi felelősségi körbe tartozik sem lehetséges informatikai ismeretek hiányában. Az ilyen ismeretek megszerzésében is részt tud vállalni a kamara, akár szakmai cikkek és állásfoglalások, akár esetek és rendszer leírások közzétételével.

Budapest, 2022. november 8.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése