Háromnegyed háromkor már elkezdtünk gyülekezni a Klubban, és három órakor már kellett is keresnünk egy nagyobb kerek asztalt, annyian lettünk. A törzsvendégek mellett új érdeklődők is eljöttek a mai beszélgetésre, ami külön öröm volt.
Először a harmadik országba történő adattovábbítás lehetőségeiről beszéltünk. Szinte mindenki számára ismert probléma volt a harmadik országbeli adatfeldolgozók kérdése. Ráhel a Mailchimp kapcsán találkozott nemrég ezzel az akadállyal, de számtalan már példa is felmerült. Külön tárgyaltuk, hogy a hozzájárulás lehet-e az adattovábbítás jogalapja ebben a helyzetben, azonban ez kizárólag egyedi, kivételes esetekben lehet jogszerű. Nagy mennyiségű, rendszeres adattovábbításra nem alkalmas. A kissé elkeserítő helyzetben jó hír, hogy megfelelőségi határozat alapján szabadon továbbíthatunk adatot például Andorrába vagy Japánba. Éljenek az andorrai szerverparkok!
Ezt követően eljátszottunk azzal a gondolattal, hogy van-e létjogosultsága egy ügyvédi ágazati Magatartási Kódexnek, illetve ha lenne ilyen, milyen területeket érdemes benne szabályozni. Ötletként felmerült a tájékoztatási kötelezettség teljesítésének kérdésköre, különös tekintettel a nem-ügyfél érintettek tájékoztatására. (Ügyvédként ennek tipikus esete lehet családjogi jogvitában a gyermek adatainak kezelése, vagy büntetőjog terén a hozzátartozó egészségügyi adatainak kezelése.) Érdemes lehet továbbá a Kódexben kitérni az adatbiztonsági követelmények teljesítésének módjára, az adattovábbítás speciális eseteire, az ügyvédi helyettesítéssel kapcsolatos adatkezelési kérdésekre, stb... Nagyon biztató, hogy több kérdésnél hallottunk jó ötleteket, amik "best practice" módon már beváltak, így érdemes lehet őket beépíteni a szabályozásba. Úgy gondolom, levonhatjuk a konklúziót: mindenki hasznosnak gondolna egy ilyen Kódexet.
Harmadik témánk az ügyvédi iratkezelésre vonatkozó szabályok ismertetése volt. A témában különleges vendégünk Dr. Fügedi Szilvia, a BÜK elnökhelyettese volt, aki részt vett a 16/2018. (XI.26.) MÜK szabályzat megalkotásában is. Szilvi mesélt nekünk a kamarához érkező, iratkezeléssel kapcsolatos megkeresésekről és a tipikus hibákról, melyet az iroda az iratkezeléssel kapcsolatban elkövethet. Jó ötleteket hallottunk a selejtezéssel kapcsolatban. Nem egyszerű a téma, mivel mind az Üttv., mind a MÜK Szabályzat, mind a GDPR rendelkezéseit figyelembe kell venni az irattárolási idők meghatározásánál. Mivel úgy gondoljuk, hogy az ügyvédi iroda iratkezelési szabályai rendkívül fontosak, ezért a februári Adat Szalon Online egyik témája is ez lesz. Linket itt fogtok találni, várunk ott is mindenkit szeretettel.
A következő Adat Szalon Cafét 2022. március 10-én tartjuk, témákat itt, a honlapon fogtok találni, de várjuk a ti ötleteiteket is.
Köszönjük a mai résztvevőknek, várunk titeket - és az újakat - legközelebb is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése