Nagyon régen tartottunk már AdatSzalon Cafét, szeretett székházunk felújítása miatt sajnos nehezebb volt összehozni. De márciusban - bár még nem a Szalay utcában, hanem a Vígszínház mögött a Larghettoban - végre összeültünk!
Nagy öröm volt, hogy olyan sokan eljöttetek, és tényleg egy jó hangulatú beszélgetést tudtunk tartani.
Először Telek Dalma tartott összefoglalót a Bizottság második jelentéséről, amit a GDPR-ral kapcsolatban kiadott. Megtudtuk, hogy a Bizottság úgy értékeli, hogy bár vannak végrehajtási nehézségek, alapvetően jó az irány, amit a GPDR meghatározott, és amely felé az adatkezelők tartanak. A Bizottság fontosnak tartja a további egységesítést a jogalkalmazás terén, melyet irányelvekkel és hatósági állásfoglalásokkal lát megvalósíthatónak. Dalma elmondta továbbá, hogy 4,2 milliárd Euro bírságot szabtak ki eddig, ami azon információ mellett, hogy a KKV szektorban még igen jelentős lemaradások vannak, mutat egy fontos piacot az ügyvédek számára is.
Dalma összefoglalóját a hírlevél feliratkozóknak kiküldöm (azon egyszerű oknál fogva, hogy itt nem tudok PDF-et feltölteni).
Ezt követte az én kis szerelemprojektemnek a bemutatása, ami múlt héten indult az útjára: az Ikon Kódex.
Az egész ötlet onnan indult, hogy a GDPR olyan tájékoztatási kötelezettséget ró az adatkezelőkre, melyek miatt terjedelmes dokumentációkat kell írni, a hatóság ugyanakkor elvárja az átlátható, egyszerű, lényegretörő tájékoztatást. Ezért készítettem egy olyan ikoncsomagot, ahol különböző piktogramokkal tudjuk átláthatóbbá tenni az adatkezelési tájékoztatókat, illetve az adatkezelés egy-egy jellemzőjét ikonnal tudjuk megjeleníteni (pl. van-e automatizált döntéshozatal). Emellett készült egy, az ikonokra épülő, egyoldalas adatkezelési tájékoztató minta (AdatIndex), ami használható első lépcsős tájékoztatóként, illetve egyszerűbb adatkezelések esetén minden belefér.
Az IkonKódex mindenki számára ingyenesen használható. Az ikonkészlet letölthető a honlapról, illetve az AdatIndex tájékoztatók el is készíthetőek a honlapon lévő generátor segítségével.
További információ: www.ikonkodex.hu
Remélem, hogy ti is hasznosnak fogjátok találni, és alkalmazzátok majd a tájékoztatókban - mert hiszem, hogy ezzel egy új formát és szintet lehet adni az adatkezelési tájékoztatóknak.
Végül Adél számolt be egy nagyon érdekes pálfordulásról a NAIH gyakorlatában. Eddig megszoktuk ugyanis - azt nem mondanám, hogy egyetértettünk vele, de megszoktuk -, hogy a NAIH álláspontja szerint az e) pontos jogalap kiemelkedik a többi közül, ezért ha közfeladat ellátásához kapcsolódó adatkezelés van, akkor az e) pont gyakorlatilag felfalja a többi jogalapot, különösen az f) pontot. A 1/2024-es EDPB állásfoglalás 99. pontja azonban új sínre helyezte az f) pont szerelvényét, és immár kikukucskálhat az e) pont háta mögül. Elismerte ugyanis, hogy egyes adatkezelések esetén, bár az adatkezelő közfeladatot lát el, más jogalap is alkalmazható - tekintettel arra, hogy az adatkezelés nem kapcsolódik szorosan a közfeladathoz. Adél egy nagyon érdekes kamerás adatkezelési példát is hozott erre a kérdésre, mely kihívás előtt most állunk, és ahol nagyban fogunk támaszkodni erre az EDPB állásfoglalásra.
Köszönöm mindenkinek, aki megtisztelt minket a jelenlétével csütörtökön. A következő szeánszt május 8-ra tervezzük, save the day, de addig még remélhetőleg tartunk AdatSzalon Kollégiumot is.
Ha feliratkoztok a hírlevélre, akkor biztos nem maradtok le semmiről!
És íme néhány kép - a) pont alapján: