Adéllal nagyon sűrű napjaink vannak így ősszel, a konferencia szezonban. Ma is nyakunkba vettük az országot, és Tatára mentünk a Megyei Jogásznapra, ahol az AdatSzalon a konferencia szakmai szervezőjeként is közreműködött.
A konferenciát dr. Csorba Zsolt, a Tatabányai Törvényszék elnöke és dr. Becker Tibor, a Komárom-Esztergom Vármegyei Ügyvédi Kamara és Magyar Jogász Egylet Komárom-Esztergom Megyei Szervezetének elnöke nyitotta meg. Bevezetőjük elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy az adatvédelem fontos és elkerülhetetlen mind az ügyvédek, mind a bíróságok számára, ezért is nagy öröm, hogy a konferencia iránt ekkora az érdeklődés.
Az első előadás az AdatSzalon (Adél és Dóra) által került prezetálásra, téma az ügyvédi adatkezelés volt. Először ismertettük az adatvédelmi jog alapfogalmait és jogszabályi alapjait, ezt követően szóba került az ügyfél-azonosítás, az ügyfél-átvilágítás és a TTNY is. Gyakorlati példákon igyekeztünk bemutatni, hogy az ügyvédi praxisban milyen adatvédelmi kihívásokkal találkozhatunk, például ha hangfelvételt szeretnénk készíteni az ügyvédi irodában történő megbeszélésekről.
A második előadás témája a bíróságok adatkezelése volt, dr. Orbán Ferenc, a Tatabányai Törvényszék elnökhelyettese és dr. Imrő-Horváth Luca, a Tatabányai Törvényszék adatvédelmi tisztviselője előadásában. Az előadók az előadás elején felvázolták a bírósági adatvédelem rendszerét, a vonatkozó jogszabályokat (kitérve a GDPR és Infotv. hatályára), illetve a vonatkozó alapelveket. Ebben a körben megjelölték, hogy az egyes alapelvek (különös tekintettel az adattakarékosságra) milyen módon érvényesülnek az egyes eljárásokban. Kérdésként merült fel, hogy adatkezelő-e a járásbíróság, mellyel kapcsolatban még mindig nem egységes az országos álláspont, de a Győri Ítélőtábla területé határozottan az igen mellé teszik le a voksukat a bíróságok. Végül pedig a bírósági adatkezeléssel kapcsolat jogorvoslatokról kaptunk áttekintő képet.
A kávészünet pezsgő beszélgetéseket és sok kérdést hozott.
A harmadik előadás témáját szintén az AdatSzalon hozta, az ügyvédi titok intézményét elemeztük, kitérve az adatok átadásának eseteire. Ebben a körben felmerült a GDPR-ban foglalt hozzáférési jog ütközése az ügyvédi titok garanciális jellegével. Ismertettük a NAIH eddig ismert álláspontját, illetve a lehetséges további értelmezéseket. Végül egy polgári eljárásjogi szabály kapcsán nagy egyetértés alakult ki a hivatásrendek között: bár nem túl szerencsés a jogszabályi megfogalmazás, mind a bíróság, mind az ügyvédség hasonlóan értelmezik az adatszolgáltatási kötelezettséget - illetve annak megtagadhatóságát.
Ezt követték az ELTE JOTOKI Nagyágyúi!
Dr. Pataki Gábor információszabadság témában tartott - a tudományos stand up határát súroló - zseniális előadást. Az előadás végigkövette a közérdekű adatigénylés folyamatát, illetve az adatkezelő döntési lehetőségeit egy ilyen kérelem esetén. Bár az információszabadság még az adatvédelemnél is mostohább gyermek, azt hiszem, ezt az előadást a résztvevők egy ideig nem felejtik!
Végül dr. Báldy Péter előadásával kicsit könnyedebb vizekre evezhettünk, és a háztartási adatkezelés jellemzőit és korlátait ismerhettük meg. Az előadás hangsúlyozta, hogy a háztartási adatkezelést a lehető legszűkebben kell értelmezni, azonban a hatóságok részéről is bizonyos lazulás tapasztalható. Végül a mindennapi életből vett példákon keresztül (mobiltelefon, fedélzeti kamera) vázolta fel az adatot kezelő természetes személyek dilemmáit, illetve az adatkezelővé válással felmerülő kötelezettségeket. Biztos vagyok benne, hogy sokan újragondolták, hogy helyesen használják-e az otthoni vagy autóban elhelyezett kameráikat.
A beszélgetések az ebédszünetben folytatódtak, egészen úgy tűnt, hogy mindenkinek eszébe jutott még egy kérdés! (Ha valaki nem kapott választ, akkor itt is megerősítem, hogy írja meg nekünk - de az idő sajnos súlyos korlát egy ilyen konferencián.)
Köszönjük szépen dr. Becker Tibornak az esemény megszervezését, a résztvevőknek pedig, hogy megtiszteltek minket figyelmükkel. Ha ma mindenki csak egy gondolattal került közelebb az adatkezelési tudatossághoz, akkor már megérte - de szerintem ennél sokkal többet vittek haza a résztvevők :-)