Nem csak jogászként, de magánemberként is szinte naponta hallani "rémtörténeteket", hogy milyen dolgok történnek a kibertérben. Mivel az esetek egy része adatlopással is jár, illetve az áldozattá válás jelentősen összefügg az adatkezelési tudatossággal, így jött az ötlet, hogy tartsunk egy AdatSzalon Kollégium előadást a kiberbűnözés témájában.
Nagy megtiszteltetés, hogy a kollégák ma is megtöltötték a Budapesti Ügyvédi Kamara Dísztermét, úgy látszik, a téma valóban nagy érdeklődésre tart számot.
Erdei Csaba információbiztonsági szakértő és dr. Bálint Attila ügyvéd voltak a meghívott előadóink és mutatták be azokat a kérdéseket, amik a leggyakrabban felmerülnek ezekkel a cselekményekkel kapcsolatban: Miért fontos, hogy a számítógép célja vagy eszköze a cselekménynek? Mi az elkövetés helye, ideje? Milyen bizonyítékok merülhetnek fel a felderítés során, és ezekkel mi a probléma?
Büntetőjogilag talán a cél - eszköz - eredmény tényállási elemek köré rendezve lehet a legjobban rendezni a kérdést, ugyanis az elkövetési magatartás, a hely, az idő meghatározhatatlan. Sokkal nagyobb probléma azonban a cselekmény bizonyítása, mert log file-ok és IP címek dzsungelében kell megtalálni a lényeget. A kérdés biztosan szakértőt igényel, de néha még ez is kevés. Illetőleg a magyar büntetőeljárások sebessége sem igazán alkalmas az ilyen jellegű bűncselekmények felderítésére.
Az előadás fontos üzenete volt még, hogy az átlag felhasználók jelszó-szokásai a biztonság kb olyan szintjének felelnek meg, mintha a kocsit kulccsal, járó motorral hagynánk az utcán abban bízva, hogy nem viszik el. A legtöbb támadás első lépése ugyanis egy jelszó megszerzése. Tanácsos tehát a jelszavakat variálni és gyakran változtatni is.
Mivel sok kérdés merült fel - így az előadás után még ott maradtunk beszélgetni - az előadók hozzájárultak elérhetőségük megosztásához, ahol fel lehet velük venni a kapcsolatot a témában.
- Erdei Csaba - csaba.erdei@acpmit.com
- dr. Bálint Attila - abalint@enternet.hu
Köszönjük az előadóknak és köszönjük mindenkinek, aki ma megtisztelt minket a jelenlétével.
Az előadások diái az alábbiakban találhatóak:
Erdei Csaba: Kiber-bűncselekmények "informatikus" szemmel
dr. Bálint Attila: Informatikai és informatikai jellegű bűncselekmények